Zemaljski muzej – sehara znanja, kulturnog i prirodnog nasljeđa

Autor: Adi Operta
“Za mudrog i obzirnog vladanja njegovog carskog i kraljevskog apostolskog veličanstva Franje Josipa I, pod umnom i zaslužnom upravom C. i Kr. zajedničkog ministra financija Benjamina Pl. Kallaya de Nagy-Kallo, po njegovoj želji i velikodušnoj namisli, na saziv dr. Julija Pl. Makanca, a pod predsjedanjem Koste Hörmanna osnovano bi 5. oktobra 1884. Muzejsko društvo u Sarajevu, iz kojeg se je razvio ovaj Zemaljski muzej za Bosnu i Hercegovinu za čuvanje i proučavanje povijesnog blaga, umnog i prirodnog bogatstva ovih zemalja.
Otvoren i predan javnosti 1. februara 1888. godine.”
Ovo je natpis koji stoji na ploči uz sami ulaz u Zemaljski muzej, za koji zasigurno možemo reći i da je najveća muzejska institucija u našoj zemlji. Ne samo to, Zemaljski muzej predstavlja najstariju kulturnu i naučnu ustanovu modernog tipa u Bosni i Hercegovini. Zdanje u kojem je danas smješten izgrađeno je 1913. godine, prema idejnom rješenju Karla Paržika, ujedno i jednog od najznačajnijih arhitekata austrougarskog perioda. Iako je djelovao nepunih 60 godina, u Sarajevu su izgrađeni mnogobrojni objekti sa njegovim potpisom. Ipak, mnogi kažu da je Zemaljski muzej njegovo najzrelije rješenje i najznačajniji objekt. Sam muzej izgrađen je u stilu italijanske renesanse i uopće predstavlja prvi objekt na južnoslavenskim prostorima koji je namjenski građen za potrebe muzejskih zbirki.
Kada se planirala gradnja, uvidjelo se da će monumentalne muzejske zgrade u centralnoj Evropi uskoro postati pretijesne, zbog čega je odlučeno da se muzejski kompleks Zemaljskog muzeja gradi paviljonski. Muzej se sastoji od Odjeljenja za arheologiju, Odjeljenja za etnologiju i Odjeljenja za prirodne nauke. Skoro da možemo reći da svaki od njih predstavlja zasebne muzeje. Tu su još Odjeljenje naučne biblioteke i Botanički vrt koji upotpunjuje ovaj kompleks. Jedna izrazito “živa zbirka na otvorenom” u kojoj se nalazi određeni broj stećaka – jedinstvenih nadgrobnih spomenika iz srednjovjekovne Bosne i Huma, odnosno Hercegovine. Tlocrtno gledajući, Botanički vrt predstavlja središnji dio između četiri paviljona. Od 1889. godine se skupljaju i dopunjuju eksponati. Danas ih je oko četiri miliona koji svjedoče o vrlo bogatoj kulturnoj i prirodnoj historiji naše zemlje.
Po ulasku, uz blagajnu i suvenirnicu, granaju se lijevo i desno krilo zgrade Odjeljenja za arheologiju. Lijevo krilo je trenutno, nažalost, zatvoreno. U toku su pripreme da se otvori postavka vezana za prahistoriju Bosne i Hercegovine. Iskreno, i mi jedva čekamo da se otvori ova postavka, koja je stalnog karaktera, ali zbog oštećenja tog dijela zgrade u ratu i usljed prokišnjavanja, morala je biti sklonjena. Ova postavka je posljednji put otvorena na stogodišnjicu muzeja, 1988. godine. Dakle, već 33 godine je nedostupna posjetiocima, a slovi za najbrojniju zbirku na ovom odjeljenju.
No, kako je desno krilo otvoreno, pogledali smo izložbu “BiH u antičko doba”. Period antičke kulture predstavljen je spomenicima koji datiraju od I do IV stoljeća. U tri sale na prvom spratu je izložba “BiH u srednjem vijeku”. Srednjovjekovni period počinje seobom naroda u V i VI stoljeću, a završava padom ovih krajeva pod osmansku vlast u drugoj polovini XV stoljeća. I tako obiđosmo čitavo odjeljenje, u kojem i sobu sa Sarajevskom hagadom.
Naime, Sarajevska hagada predstavlja jedinstven primjerak jevrejskog molitvenika – zbirke predanja i vjerskih propisa, koja se čita za vrijeme praznika Pesaha. U svijetu postoji svega 12 hagada, a jedna od njih se nalazi upravo u našem Zemaljskom muzeju. Ono što je izdvaja od ostalih hagada je to što je ilustrovana, sa prikazima Zemlje u obliku kruga već na prvim stranicama. Pretpostavlja se da datira iz XIV stoljeća, a nastala je najvjerovatnije u Barseloni, kao dar za vjenčanje članova dvije poznate familije Šošan i Elzar, čiji se grbovi i nalaze pored grba Barselone. Sa sobom su je donijeli Jevreji sefardi u XVI stoljeću nakon progona iz Španije i Portugala. Preživjela je brojne nedaće – od egzodusa iz Španije i inkvizicije do posljednjeg rata u našoj zemlji. Naročito raduje činjenica da je hagada dostupna javnosti u posebno osiguranom prostoru i pod tačno definiranim uslovima, tako da je moguće čuti zanimljive dogodovštine hagade i vidjeti je uz prethodnu najavu.
U Botaničkom vrtu se nalazi 21 stećak donesen sa raznih lokacija kao što su Ljubuški, Gacko, Čitluk, Foča, Neum, Ljubinja i mnogi drugi. Ispred samog muzeja se također nalazi određeni broj stećaka. Botanički vrt možemo podijeliti u nekoliko grupa:
- Flora na škriljavcima (flora sa staništa sa tzv. kiselom podlogom; takve su pojedine planine poput Vranice),
- Flora na serpentinitu,
- Flora na dolomitu,
- Flora vapnenastih planina (npr. Trebević),
- Flora doline rijeke Miljacke,
- Skupina sukulentnih biljaka (misli se na sukulentne biljke naše flore, one koje uspijevaju na veoma suhim i toplim staništima),
- Flora planinskih vrtića (u višim predjelima planina, u uvalama, tamo gdje ima mnogo snijega i gdje se on dugo zadržava, razvija se tipična vegetacija visoke zeleni, koju je narod nazvao “planinski vrtići”),
- Grupa močvarnih i vodenih biljaka,
- Grupa papratnjača,
- Flora kserotermnih staništa (u ovu skupinu se ubrajaju vrste mediteranskih i submediteranskih područja),
- Alpinetum (uzgajaju se neke planinske i visokoplaninske vrste),
- Arboretum (nalazi se sa druge strane, uz samo Vilsonovo šetalište i po mom mišljenju nije dovoljno inkorporiran u znanstvene, rekreativne i turističke svrhe).
Danas se u botaničkom vrtu uzgaja oko 1700 vrsta biljaka sa nekoliko hiljada jedinki, od toga 750 primjeraka drveća i grmlja.
U prirodnjačkom odjeljenju se nalazi presjek cijele geološke prošlosti Bosne i Hercegovine, a nastavlja se na izložbu minerala, stijena i voda. Potom slijedi pećinska fauna i fauna planinskih tekućica, živi svijet Bosne i Hercegovine koji se nastavlja na šume, zatim, izložba sisara, beskičmenjaka, itd. Izložba prirodnjačkog odjeljenja je jedna od najvećih u jugoistočnoj Evropi. Doista vrijedi čitav jedan dan provesti u muzeju, a posebno u ovakvom kakav je Zemaljski muzej.
Čuvajmo naše nasljeđe i integrišimo ga u turističke tokove!